Monthly Archives: Květen 2020

Májová vzpomínání 8 – spisovatel L. M. Pařízek

By | 21.5.2020

Větší cenu než názory některých historiků mají svědectví pamětníků – očitých svědků. Většina jich už bohužel odešla, ale mnozí z nich tu svědectví zanechali. Český cestovatel a spisovatel L. M. Pařízek (Ladislav Mikeš Pařízek 1907-1988) vzpomínal v knize Mé cesty za dobrodužstvím: „Byla to doba, která stmelila lidi různých povolání, z nichž se mnozí scházeli ve větších či menších… Read More »

Májová vzpomínání 7 – u památníků na Moravě a v Čechách

By | 20.5.2020

Květnové povstání začalo 1. května v Přerově a šířilo se do dalších měst. V Československu se ho aktivně účastnilo asi 130 tisíc osob. 5. května vypuklo Pražské povstání a povstalci žádali o pomoc. V noci ze 7. na 8. května překročily úderné skupiny Rudé armády prostory hraničních přechodů v Krušných horách. Jednotky sovětské a polské armády postoupily směrem k severním československým hranicím, další sovětské jednotky útočily z oblasti… Read More »

Májová vzpomínání 6 – u památníků na Moravě

By | 20.5.2020

Naše území osvobozovala Rudá armáda od Ostravska a společně s rumunskou armádou také od Bratislavy. Jako první překročila řeku Moravu na hranici se Slovenskem Malinovského vojska 11. dubna u Lanžhota u Břeclavi a 12. dubna u Hodonína. Během 14. dubna pronikla jeho vojska do Lanžhota a dne 26. dubna bylo osvobozeno Brno. Nejtvrdší boje probíhaly u Opavy a Ostravy, která byla osvobozena 30. dubna.Ve stejný… Read More »

Jarkova Noční – pravidelné živé vysílání

By | 19.5.2020

Pozvánka na noční koncerty Jaromíra Nohavici každý večer od 22 hodin. J. Nohavica v Ruském středisku – červen 2019 Je to takový zvláštní hudební mezičas. Všechny Jarkovy koncerty byly přesunuty na podzim. A tak, když teď Jarek nemůže přijet za Vámi, zve Vás na návštěvu k sobě, do podkroví svého ostravského domu. Každý večer, když už skončí všechny… Read More »

Májová vzpomínání 5 – Dejvická demarkační

By | 18.5.2020

Bylo to v roce 2005, právě mi bylo deset a táta a jeho kamarádi mě vzali na vojenskou přehlídku a Dejvickou demarkační, které se konaly u příležitosti 60. výročí osvobození. Dnes mi připadá, jakoby se mi to zdálo, ale mám fotky z té doby a na internetu se dá najít, že to opravdu bylo. Z vojenské přehlídky jsem toho moc neměl, protože jsme… Read More »

Májová vzpomínání 4 – ze vzpomínek maršála Koněva

By | 17.5.2020

Z knihy vzpomínek maršála Ivana Stěpanoviče Koněva „Čtyřicátý pátý“ čtou čeští a ruští občané úryvky z kapitoly nazvané Pražská operace. Kniha vyšla česky v několika vydáních a autor je doprovodil slovy: „Protože nejsem spisovatel, ale voják, doufám, drazí českoslovenští přátelé, ve vaši shovívavost“. Záznam četby pořídilo Ruské středisko vědy a kultury v Praze ve spolupráci s Festivalem Nový ruský film v květnu 2020.… Read More »

On-line maraton písní Bulata Okudžavy

By | 16.5.2020

Už od roku 1984 se 9. května, v den výročí narození básníka, prozaika, písničkáře Bulata Okudžavy (9.5.1924-12.6.1997), scházejí ve dvoře domu č. 43 na Arbatu desítky i stovky lidí, kteří mají rádi jeho písně, a společně je tu zpívají. Пускай моя любовь, как мир, стара, лишь ей одной служил и доверялся. Я – дворянин с арбатского двора, своим… Read More »

Májová vzpomínání 3 – Koněv, nebo Vlasov(ci)?

By | 12.5.2020

Tuto absurdní otázku se už delší čas snaží vnutit veřejnosti spolu s některými médii zejména pražští komunální politici. V roce 75. výročí vítězství nad nacismem a osvobození Československa Rudou a Americkou armádou je to srovnání ještě absurdnější. Napsal o tom ve svém článku známý novinář a spisovatel PhDr. František Cinger. Uveřejnil jej v časopise Divoké víno 105/2020 a dovolil nám tento text publikovat… Read More »

Májové vzpomínání 2 – Písničky frontového šoféra

By | 12.5.2020

Narodil jsem se deset let po válce a jako kluk jsem poslouchal vyprávění svých nejbližších o konci války. Dědeček i táta, kterému v květnu 1945 ještě nebylo sedmnáct, byli na barikádách. Vím od nich, že se v Praze bojovalo ještě 9. května. Slýchal jsem o té ohromné radosti z osvobození a četl o hrůzách fašismu a o jeho obětech. Ta čísla jsou… Read More »

Májová vzpomínání 1

By | 12.5.2020

Na našich stránkách začínáme uveřejňovat seriál Májová vzpomínání. První nám dnes zaslal známý novinář a haškolog PhDr. Zdeněk Hrabica (*1936). Svou vzpomínku uvádí: „Omlouvám se za event. chyby, jsem už dlouho ze školy, ale přišlo mi vhodné napsat svou vzpomínku v ruštině.“ Какое было утро 9-ого мая 1945 года? Шесть лет мы жили в городе Иглава –… Read More »

Maršál Koněv a generál Svoboda

By | 5.5.2020

Dcera generála Ludvíka Svobody, prof. Zoe Klusáková-Svobodová, poskytla rozhovor, který pod názvem “ Генерал сам ходил в атаку“ publikovala Rossijskaja gazeta 2. května 2020. Генерал сам ходил в атаку Biografie prof. Zoe Klusákové-Svobodové – Paměť národa Rozhovor s prof. Zoe Klusákovou-Svobodovou v češtině