Monthly Archives: Srpen 2023

PIETNÍ AKT NA BUMBÁLCE K 79. VÝROČÍ SNP A PŘÍCHODU PARTYZÁNŮ NA MORAVU

By | 29.8.2023

Již tradičně si na moravsko-slovenském pomezí připomněli občané a zástupci obcí a organizací 79. výročí vzniku Slovenského národního povstání. Ve čtvrtek 24. srpna 2023 se sešli v Beskydech na státní hranici Na Bumbálce, na přechodu partyzánské skupiny Ušiak-Murzin na Moravu. Přecházející skupinky partyzánů se střetly v údolí Podťatého s Němci a svedly tu boj a potom našli útočiště na Martiňáku a v bunkru na Kněhyni. Dostávali… Read More »

KYRGYZSKÝ NOVINÁŘ V ČECHÁCH

By | 17.8.2023

Již druhým rokem tráví letní dovolenou Jana Ivanov Maksoudová se svým manželem Alexandrem Ivanovem v Kyrgyzstánu. O této zemi vypráví tito naši přátelé a spolupracovníci na cestovatelských besedách, na akcích Společnosti i na rusistických seminářích. Letos se na svých cestách Kyrgyzstánem setkali v hlavním městě Biškeku s Alexandrovým kamarádem Muratbekem Žolukejevem, prvním náměstkem ředitele kyrgyzského státního televizního kanálu CTV… Read More »

ODEŠLA DOC. PHDR. JARMILA KRYSTÝNKOVÁ, CSC.

By | 15.8.2023

Doc. PhDr. Jarmila Krystýnková, CSc.,emeritní vedoucí katedry ruského jazyka na PdF MU v Brně 6.11.1943 – 10.8.2023 Vyrůstala v rodině slavisty, její otec Jiří Krystýnek byl docentem srovnávacích dějin slovanských literatur a spoluzakladatelem Letní školy slovanských jazyků při brněnské filozofické fakultě. Ta byla almou mater i paní Jarmily, která vystudovala obor čeština a ruština. Po absolvování univerzity působila jako… Read More »