Monthly Archives: Únor 2023

SVÁTEK MASLENICA V BRNĚ

By | 28.2.2023

Předjarní setkání přátel nazvané Maslenica aneb loučení se zimou uspořádal v neděli 26. února 2023 v Brně pro své krajany a české přátele Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě (RKOSM). Ljubov Vondroušková vyprávěla o slovanských zvycích Maslenica, česky masopust, je období mezi dvěma půsty. Probíhá jako slavnost karnevalového typu v lidové obřadnosti od 20. do 26. února. Předsedkyně RKOSM, ruská novinářka a básnířka… Read More »

X. TVŮRČÍ DÍLNA MASLENICA
– INSPIRATIVNÍ SETKÁNÍ

By | 28.2.2023

Jubilejní X. prakticko-metodický seminář pro rusisty – Maslenica se letos konal ve dvou dnech – 21. a 22. února 2023. První den to bylo online a 22. února jsme se konečně, po dvou letech, mohli sejít „na živo“. Na slavnostní setkání s představiteli českých a slovenských univerzit, Akademie věd ČR, Slovanské knihovny a Klubu českých a slovenských spisovatelů, pozvali organizátoři do pražského Slovenského domu… Read More »

SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ PEDAGOGŮ A UMĚLCŮ
X. TVŮRČÍ DÍLNA MASLENICA
– MASOPUST – FAŠANG

By | 26.2.2023

Pod tímto názvem se ve středu 22. února 2023 ve Slovenském domě konalo přátelské setkání vyučujících a studentů ruštiny s významnými umělci a vědci, organizované Českou asociací rusistů,  z. s., Česko-ruskou společností, z. s. a Ruským domem v Praze. Slavnostní setkání navázalo na X. prakticko-metodický seminář pro rusisty Maslenica, který se uskutečnil předchozího dne online formou. Za organizátory všechny přítomné přivítal Mgr. Jiří… Read More »

VLADIMÍR VYSOCKIJ 85

By | 2.2.2023

Ruský herec a zpívající básník Vladimír Vysockij by se 25. ledna 2023 dožil 85 let. Výročí narození muže, o kterém se říkalo, že je hlasem doby, si připomenuli na mnoha místech Ruska i ve světě. Na známém moskevském výstavišti VDNCH (Výstava úspěchů národního hospodářství) se ve dnech 24.- 29. ledna 2023 konal festival nazvaným Vysocký. Miluji. (Высоцкий. Я… Read More »