Monthly Archives: Červen 2023

CELOSTÁTNÍ ARS POETICA
– PUŠKINŮV PAMÁTNÍK 2023

By | 13.6.2023

Sčítal jsem protokoly z regionálních přehlídek a vyšlo mi číslo 140. Sto čtyřicet účastníků celostátní přehlídky a Slovenský dům v Praze má kapacitu 100 míst. Po dlouholetých zkušenostech se většinou několik účastníků omluví, ale stejně… Laskavá ředitelka I. Slovanského gymnázia doc. Taťjana Pergler, Ph.D, nám dala k dispozici aulu, ale stejně… chceme začínat a končit společně. Všechna místa byla obsazena, chybí… Read More »

MUZIKANT, LÉKAŘ, ROZHLAS, JAK SE TO RÝMUJE

By | 11.6.2023

Přítel a bývalý kolega z redakční rady časopisu Русское слово, ing. Alexej Kelin, měl zajímavého dědečka z matčiny strany. Karel Sergej Duda (1855 – 1941) byl pianistou, dirigentem, skladatelem, profesorem Kyjevské konzervatoře a prvním korepetitorem Československého rozhlasu. Zajímavý byl i otec lékař MUDr. Nikolaj Kelin (1896–1970). Jeho memoáry vydalo v loňském roce nakladatelství Jota. Ing. Alexej Kelin je přeložil a předmluvě… Read More »

KŘEST ZPĚVNÍKU
PÍSNIČKY Z ROZTOCKÝCH LUHŮ A HÁJKŮ

By | 10.6.2023

Na Mezinárodní den dětí, 1. června 2023 se v Městské knihovně Roztoky konal křest zpěvníku Písničky roztockých luhů a hájků, jehož autorem je Jiří Klapka. Inspirací byla výzva Jana Vodňanského: “Já jsem písní oslavil Holešovice a ty bys měl Roztoky“ prohlásil Jan. (Píseň Na předměstí) „To přece už udělal Karel Hašler“, namítl Jiří. (Písně V roztocké třešňové aleji a V roztockých zahradách)… Read More »

JAROMÍR NOHAVICA 70

By | 7.6.2023

Dnes, 7. června 2023, se dožívá sedmdesáti let Jaromír Nohavica. Jarek Nohavica, písničkář, textař, libretista a muzikant. Jeho písně jsou známé v Českých zemích i na Slovensku, jsou přeloženy do mnoha slovanských jazyků, ale také do angličtiny, němčiny, španělštiny, maďarštiny a také do esperanta. Jarkovy písně – to je sám život se svými strastmi i radostmi. Jsou srozumitelné každému a hladí… Read More »