Monthly Archives: Duben 2021

SIBIŘSKÁ DOBRODRUŽSTVÍ ČESKÉ SPISOVATELKY

By | 30.4.2021

Pavlína Brzáková (1972) je etnografka a spisovatelka. V centrální části Sibiře prožila několik let s kočovnými Evenky a Něnci. V průběhu desíti let (1991-2001) sbírala a sepisovala vzpomínky pamětníků na posledního šamana Ogeho a na dřívější a současný život Evenků. Ve svých knihách popsala jejich mytologii, písně, lovecké zážitky a setkání s duchovními světy. Psala o tom co viděla a zažila. Za své knihy Dědeček… Read More »

HUDBA SPOLEČNĚ – МУЗЫКА ВМЕСТЕ

By | 29.4.2021

Setkání se hudebníkem Timurem Vedernikovem autorem projektu МУЗЫКА ВМЕСТЕ se uskutečnilo 24. dubna on-line. Anička Jevsinová, Jiří Klapka, spolu s českými, slovenskými i ruskými studenty besedovali se slavným ruským hudebníkem o jeho práci, úspěšném projektu i o možných perspektivách spolupráce, včetně společného natočení písní. Jako ukázku projektu přinášíme On-line Koncert – 10 písní vítězství z loňského roku. Deset… Read More »

KAREL ČAPEK – ČESKÉ SLOVO NESEME K VÁM

By | 22.4.2021

O díle Karla Čapka besedují Hasan Zahirović a Jiří Klapka. Připomněli jsme si 130 let od narození Karla Čapka, 75 let od úmrtí Josefa Čapka, 100 let premiéry R.U.R., Loupežníka, vydání překladu Francouzské poesie a také 100 let od seznámení Karla Čapka s Olgou Scheinpflugovou. Měl jsem štěstí – viděl jsem hrát paní Olgu Scheinpflugovou. Bylo to začátkem… Read More »

KAREL JAROMÍR ERBEN –
ČESKÉ SLOVO NESEME K VÁM

By | 20.4.2021

O díle Karla Jaromíra Erbena besedují Lubomír Brožek a Jiří Klapka. V letošním roce si připomínáme již čtvrtstoletí úspěšné spolupráce se Slovensko-českým klubem v Praze. Mezi více než stovkou společných akcí věnovaných vzájemnému poznávání našich kultur i umění dalších slovanských národů byly akce k jubilejím českých spisovatelů pořádané v Čechách i na Slovensku a také publikační činnost, mezi jinými např.… Read More »

Vlasta Burian – ruské téma a inspirace

By | 14.4.2021

Král komiků se narodil v Liberci před 130 lety – 9. dubna 1891. V deseti letech se s rodiči přestěhoval na pražský Žižkov. Vyučil se obchodním příručím a své bavičské nadání zpočátku uplatňoval převážně na večírcích přátel. Postupně začal vystupovat veřejně a po období účinkování ve vedlejších rolích v divadlech Na Vinohradech a ve Švandově divadle začal působit v různých kabaretech – Rokoko, Červená… Read More »

TELEMOST S VLADIMÍREM REMKEM

By | 12.4.2021

V rámci oslav 60. výročí prvního letu Jurije Gagarina do vesmíru se 8. dubna uskutečnila telekonference Praha – Bratislava – Moskva, kterou moderovala naše kolegyně Mgr. Anna Jevsinová, předsedkyně Mezinárodního kulturního institutu Klíč. Žáci a studenti z České a Slovenské republiky besedovali s ing. Vladimírem Remkem, prvním kosmonautem Československa, emeritním europoslancem, velvyslancem ČR v RF, čestným předsedou Česko-ruské společnosti. Vladimír Remek absolvoval… Read More »

DEN KOSMONAUTIKY 2021

By | 12.4.2021

Před šedesáti lety, 12. dubna 1961, vzlétl první člověk do vesmíru. Redakce časopisu «Русский мир.ru» přináší výběr článků publikovaných na jejich stránkách. Jsou věnovány Juriji Gagarinovi i dalším kosmonautům. Здравствуйте, уважаемые читатели. 60 лет назад, 12 апреля 1961 года, человек впервые вышел в космос. Редакция журнала «Русский мир.ru» поздравляет всех читателей с Днем космонавтики. Предлагаем дайджест… Read More »

GAGARIN – RODINA, PŘÁTELÉ A FILM

By | 8.4.2021

Jurij Alexejevič Gagarin (1934-1968) se narodil ve vesnici Klušino nedaleko od Moskvy v rodině tesaře, jako druhý nejmladší ze čtyř dětí. V roce 1957 se oženil s Valentinou Ivanovnou Gorjačevovou, pozdější lékařkou ve Hvězdném Městečku. V roce 1959 se jim narodila dcera Jelena, druhá dcera Galja se narodila v roce 1961, měsíc před Gagarinovým letem do kosmu. Mezi nejbližší přátelé… Read More »

VIII. celorepublikový metodický a praktický seminář pro rusisty „Maslenica“

By | 7.4.2021

Seminář připravilo a provedlo Zastupitelství Rossotrudničestva v České republice ve spolupráci s Českou asociací rusistů a Česko-ruskou společností. Každoroční seminář pro učitele ruského jazyka, který se časově shoduje s oslavou Maslenice, se letos konal online. Každého dne semináře se zúčastnilo asi 70 učitelů a studentů rusistiky nejen z Prahy a dalších měst České republiky, ale také ze Slovenska a Polska. VIII. celorepublikový metodický a praktický… Read More »

GAGARIN A HUDBA

By | 7.4.2021

Jurij Gagarin byl člověk múzický. Měl rád hudbu, literaturu i poezii. Na střední škole v Saratově hrál v orchestru na trubku. Podle vzpomínek jeho českých kamarádů měl rád české, moravské i slovenské písničky. K jeho nejbližším přátelům patřili hudební skladatelka Alexandra Pachmutovová a její manžel básník Nikolaj Dobronravov. První kosmonaut světa znal i první písničku, která oslavila jeho let… Read More »

GAGARIN A ŠVEJK VE VESMÍRU

By | 7.4.2021

Byl krásný jarní den 12. dubna 1961 a mě už bylo skoro týden šest. Z pouličních tlampačů hrála veselá a slavnostní hudba a hlasatel hlásal, že první člověk na světě vyletěl do vesmíru. Lidé na ulici se zastavovali a objímali – dojatí, nadšení a šťastní. Z té radosti vytryskla pěkně odpichová Píseň astronautovi, která začínala Dobrý den, majore Gagarine, tak jsem se konečně… Read More »