Monthly Archives: Prosinec 2022

NOVOROČNÍ PŘÁNÍ A KURZY RUSKÉHO JAZYKA

By | 31.12.2022

Vážení přátelé, tlumočíme Vám přání zdraví a štěstí vedoucí kurzů RJ pražského Ruského domu paní Mgr. Ludmily Nyklové a přikládáme informaci o online-kurzech pro české učitele ruského jazyka, které v první polovině roku 2023 plánuje pořádat Petrohradská univerzita. Níže je text o těchto kurzech v ruštině, včetně odkazu na dotazník pro zájemce, který je třeba vyplnit do 16. ledna 2023.… Read More »

NOVOROČNÍ PŘÁNÍ MAPRJAL

By | 31.12.2022

Vážené kolegyně, vážení kolegové, publikujeme novoroční přání Sekretariátu Mezinárodní asociace učitelů ruského jazyka a literatury Уважаемые коллеги, дорогие друзья! Поздравляем вас с Новым годом и Рождеством! Минувший год запомнится нам фундаментальными изменениями на мировой политической арене. Эти изменения сопровождались переформатированием гуманитарных отношений между странами, попытками (к счастью, безуспешными) отменить русскую культуру, ограничить ареал русского языка. «Во… Read More »

PŘÁNÍ DO NOVÉHO ROKU 2023

By | 31.12.2022

Milí přátelé, do nového roku 2023 Vám přejeme hodně štěstí, pohody, dobré nálady, a zejména pevné zdraví. Ať má ten nový rok stejnou náladu, jako je na této pohlednici. Vlasta Klausová a Jiří Klapka

XV. KONGRES MAPRJAL SE BUDE KONAT
V ZÁŘÍ 2023 V PETROHRADU

By | 28.12.2022

Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolujeme si Vás informovat, že XV. Kongres Mezinárodní asociace učitelů ruského jazyka a literatury – MAPRJAL se uskuteční ve dnech 12. – 16. září 2023 v Petrohradu. XV Конгресс МАПРЯЛ «Русский язык и литература в меняющемся мире», состоится с 12 по 16 сентября 2023 года в Санкт-Петербурге. Подробная информация об условиях участия в Конгрессе представлена… Read More »

ADVENTNÍ SETKÁNÍ VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH

By | 20.12.2022

Příbram Rozsvícení vánočního stromu se v Příbrami uskutečnilo 27. listopadu na Masarykově náměstí. Příbram bylo jedním z prvních míst, kde se již v roce 1823 rozsvítil vánoční stromeček. Bylo to v rodině báňského inženýra z Tyrolska, který byl přeložen do příbramských dolů. Přišel do Příbrami se svou ženou a dvouletou holčičkou. Protože nebyl zrovna volný byt v některém zdejším „erárním“ domě, nastěhoval se… Read More »

75 LET SOUBORU PÍSNÍ A TANCŮ
JOSEFA VYCPÁLKA

By | 19.12.2022

Dne 17. prosince 2022 uplynulo 75 let od neformálního ustanovení Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka, kdy se účastníci semináře lidových tanců rozhodli – a to na popud PhDr. Vratislava Vycpálka – pokračovat ve studiu lidových tanců a přijmout jméno Josefa Vycpálka, významného sběratele českých lidových tanců. Krásně o tom čase zrodu souboru pohovořil před dvaceti lety Ica Pospíšil (1927-2004)… Read More »

ADVENTNÍ SETKÁNÍ V BRNĚ

By | 19.12.2022

Členové a příznivci Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě a dalších spřátelených organizací se před Vánoci a novým rokem tradičně sešli ve svém oblíbeném klubu Na Křenové. Předsedkyně spolku, básnířka Ljubov Vondroušková vytvořila a přinesla oblíbený ruský novoroční pokrm s pozoruhodným názvem „sleď pod kožichem“. Na internetu je odkaz s informаcí, že „slaneček pokoří všechny“. Селедка под шубой, которая ПОКОРИТ ВСЕХ! Seljodka… Read More »

ADVENTNÍ SETKÁNÍ V LIBERCI

By | 15.12.2022

K předvánočním tradicím patří pro mne již roky návštěva Liberce. Cestou od pražského autobusu neminu nikdy bez povšimnutí antikvariát pana Fryče s výborným hudebním oddělením, ani „svařák“ na vánočních trzích, ale hlavně se těším na setkání s milými přáteli. Letos o to více, protože to bude poprvé po covidové pauze. Iniciátorem a duší těchto setkání je obětavý kolega, dlouholetý předseda… Read More »

ADVENTNÍ SETKÁNÍ NA ZLÍNSKU

By | 13.12.2022

První prosincový víkend jsem trávil na Zlínsku. V Uherském Hradišti jsem se zakladatelem Filmových škol ing. Jiřím Králíkem vzpomínal na úspěch Dnů slovanské kultury na podzim 2020. Jiří mi představil svůj nový projekt UNESCO (v příloze) a požádal o spolupráci. Kulturní dědictví UNESCO 2023 V Kroměříži a Zlíně jsem se sešel s absolventy otrokovického gymnázia, členy Divadla Variace, které vedla obětavá… Read More »

ERBENOVSKÁ ČTENÍ A ČESKÉ POHÁDKY
V MOSKVĚ

By | 11.12.2022

Sny se plní. O tom, že uspořádáme Erbenovskou konferenci jsme si s paní Galinou říkali už před mnoha lety při prvním setkání a společném vystoupení v Českém centru v Moskvě. Hovořili jsme o tom i při dalších schůzkách v Berlíně, Plzni, Karlových Varech, Moskvě a zejména v Praze. S Galinou Lifšic-Artěmjevovou, CSc., spisovatelkou, básnířkou a překladatelkou, jsem se seznámil díky trojjazyčnému vydání Kytice… Read More »

RUSKÁ LITERATURA – SOUČÁST LITERATUR
NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN V ČESKU

By | 6.12.2022

Ruská literatura – součást literatur národnostních menšin v Česku Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Nové budově Národního Muzea uskutečnilo již 21. Setkání národnostních menšin a celodenní konference Literatura národnostních menšin na našem území. Akci pořádaly ve spolupráci hlavní město Praha, Dům národnostních menšin v Praze, Národní muzeum a Národní knihovna v Praze. Ve třech tematických blocích byly pojednány otázky pojetí… Read More »

O ŠKOLSTVÍ S UČITELEM
STANISLAVEM KORITYÁKEM

By | 5.12.2022

Několik blízkých přátel mne upozornilo na článek našeho milého a obětavého kolegy Mgr. Stanislava Korityáka (*1972). Rádi se se Stanislavem setkáváme nejen jako s účastníkem, ale i jako s lektorem na našich rusistických seminářích. V loňském roce, na 27. Celostátním rusistickém semináři, představil Stanislav druhý díl učebnice Ruština na dlani a materiály k tomuto učebnímu souboru. Je spoluautorem i učebnic pro… Read More »