Vojtěcha Antoše, toho sympatického mladého muže znám již více než deset let. Ze studenta gymnázia ve Velkých Pavlovicích se stal posluchačem Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a v průběhu studia i učitelem. Kombinace dějepis, ruský jazyk. Ruštinu absolvoval letos v červnu – ve své diplomové práci nazvané Využití písní Ally Pugačovové v hodinách ruského jazyka.
Zprava: Vojtěch Antoš, Lubomír Krůza, Alexandr Puškin,
Mgr. Jana Lorencová a Viola Krausová v roce 2014
na Puškinově náměstí v Praze
Mgr. Jana Lorencová a Viola Krausová v roce 2014
na Puškinově náměstí v Praze
Setkávali jsme se na přehlídkách Festivalu ARS POETICA – Puškinův památník, kde zpíval a hrál na klavír, na koncertech a na rusistických akcích, kterých se aktivně účastní. Spojuje nás zpívání i zájem o ruskou hudbu. Vojtěch se zajímal se o mou práci na Zpěvníku ruských písní i o setkáních a spolupráci s našimi a ruskými umělci, zejména s Alexandrovci a hlavně s Allou Pugačovovou, které si velmi váží. A protože vím, že zázraky se ději, požádal jsem jej o čerstvý zážitek z festivalu v lotyšské Jurmale.
Jiří Klapka
JAKÁ BYLA JURM-ALLA
Název lázeňského města Jurmala, ukrytého v borovicovém lese na břehu Baltského moře, mi nebyl neznámým, ostatně už ve dvanácti letech jsem sledoval festival Novaja volna, který zde pravidelně probíhal a těšil se velké oblibě – měli jsme tu i českého zástupce, kterým byl Sámer Issa. Kvůli politickému ochlazení vztahů se festival přestěhoval do Soči a Jurmala svou novou vlnu ztratila. Známá lotyšská pěvkyně Laima Vaikule se rozhodla ji zase dostat k jurmalským břehům festivalem Rendezvous, který původní akci nahradil a koná se tu dodnes.
Vzhledem k tomu, že náš pobyt v Jurmale se shodloval i s konáním festivalu, nešlo nevyužít příležitosti a koupili jsme lístky. Atmosféra byla od počátku báječná, už jen příjemnými prostory koncertního sálu Dzintari, a to, co se dělo na scéně, pocity jen umocnilo. Na podiu se vystřídalo hned několik zajímavých jmen, ať už sama Laima, která festival slavnostně zahájila, skvělá operní zpěvačka Marija Maksamovová, jež vsadila na osvědčenou Habaneru, či zpěvák Aleksejev. Nemohu opomenout ani Andreje Makareviče, zakladatele nejstarší dosud existující ruské rockové kapely Mašina Vremeni.
Pro mě největším zážitkem však bylo setkání s nejslavnější ruskou zpěvačkou Allou Pugačovovou. Její příchod byl velkým překvapením, poněvadž nikdo z nás vůbec netušil, že by Alla Borisovna mohla být v Jurmale, natož se objevit na tomto festivale. O tom, kdo přišel, věděl okamžitě celý sál, poněvadž poté, co zpěvačka vstoupila do sálu, diváci spontánně povstali a vítali ji potleskem. Inu, došla primadona. Všeříkající je věta mého kamaráda, který po koncertě pravil: „Ta měla největší aplaus – a to nezazpívala ani notu.“
Po skončení vystoupení jsem ji chtěl alespoň rychle pozdravit, což nebyl snadný úkol, poněvadž Pugačovovou doprovázela ochranka v podobě pěti statných mužů, kteří neskrývali přísnost a nikomu z toho velkého davu nepovolili se k ní ani přiblížit, natož žádat podpisy. Nečekal jsem, jak důležitá bude věta, kterou jsem zpěvačce řekl v momentě, kdy procházela kolem mě – „Česko vás zbožňuje!“ Alla Borisovna se zastavila, otočila se a odpověděla otázkou: „Vy jste z Česka?“, načež se se mnou začala bavit. Moc jsme si toho samozřejmě neřekli, bylo to všehovšudy pár vět na té nejformálnější úrovni, ale to nikterak nenarušilo ten obrovský zážitek, že jsem s ní měl to potěšení mluvit. Souhlasila i se společnou fotografií a ochotně zapózovala.
Alla Pugačova a Vojtěch Antoš
Říká se, že Jurmala je místem setkávání muzikantů z různých koutů světa – vždyť právě zde se setkal mj. i Karel Gott s Vladimirem Vysockým. A byť má koncertní činnost nikdy nebude ani náznakem srovnatelná s odkazem těchto velikánů, zůstane mi v paměti napořád, že mě takové „jurmalské setkání“ též neminulo – a ještě s jednou z nejúspěšnějších hudebních osobností světa, symbolicky právě v koncertním sále.
Vojtěch Antoš
Alla Pugačova na Festivalu Sovětská píseň Ostrava – 9.října 1981