Prezentace nové knihy „Zvolili svobodu“

By | 21.11.2018

V pondělí 12. listopadu 2018 jsme se spolu s Jiřím Klapkou jako reprezentanti České asociace rusistů a Czech Prestige, jazykové školy Natálie Gorbaněvské, zúčastnili prezentace nové knihy PhDr. Ivany Ryčlové, PhD. „Zvolili svobodu“.

Křest knihy spojený s besedou se konal v Knihovně Václava Havla ve spolupráci s Centrem pro studium demokracie a kultury. Úvodního slova a moderování se ujal generální ředitel Českých center PhDr. Ondřej Černý, o autorce a knize pěkně hovořil spisovatel, dramatik a politik doc. PhDr. Milan Uhde:„Ivana Ryčlová mluví nejen k zájemcům o minulost, ale i k živým současným tématům spjatým s otázkami moci a politického diktátu nad uměním a kulturou. Patřím k těm, kdo každou novou práci této rusistky očekávají s napětím, těší se na ni a nikdy nejsou zklamáni.“

Kniha Zvolili svobodu… je třetí částí autorčina cyklu mapujícího osudy tvůrců ruské kultury 20. století, kteří vyjadřovali nesouhlas se sovětsko-orwellovskou skutečností, v níž žili. Obsahuje esejistické portréty spisovatelů a básníků Anny Achmatovové, Alexandra Tvardovského, Julije Daniela, Anatolije Marčenka, Sergeje Dovlatova, režiséra Jurije Ljubimova a dramatika a scenáristy Alexandra Galiče, který posléze proslul jako textař a interpret vlastních písní. S výjimkou básnířky Anny Achmatovové, jejíž biografie se uzavřela roku 1965, se do složitých životních cest tvůrců, s nimiž autorka čtenáře seznamuje, různou měrou promítly jejich odmítavé postoje k okupaci Československa. Tragickým se stal osud Anatolije Marčenka, jenž pro své nekompromisní názory – mj. mediální vystoupení na obra-nu svobody naší země – strávil většinu života v gulagu, kde za nevyjasněných okolností v polovině osmdesátých let zemřel. Eseje jsou zpracovány s využitím ruských pramenů a odtajněných historic-kých skutečností. Publikace se snaží přístupnou formou oslovit co nejširší okruh čtenářů a podat ak-tuální pohled na ruskou kulturu 20. století, jež ve vědomí české veřejnosti přežívá mnohdy v nerevi-dovaných šablonách a klišé.

Vyprávění Ivany Ryčlové a Milana Uhdeho i následná beseda se čtenáři byly velmi zajímavé – diváci se dozvěděli, jak se autorka k tomuto tématu dostala, jak pracuje i jak složité bylo získat ke spolupráci jednoho z našich předních knižních výtvarníků Roberta V. Nováka. Půvabná byla vzpomínka M. Uhdeho na návštěvu u Anny Achmatovové i zasvěcené moderování Ondřeje Černého.

Za dlouholetou úspěšnou činnost bylo v závěru akce uděleno Ivaně Ryčlové nejvyšší ocenění České asociace rusistů Medaile Josefa Jungmanna, což diváci doprovodili dlouhým potleskem.

Sál byl zcela plný, atmosféra vstřícná a srdečná s milým přípitkem a malým občerstvením.

Mgr. Eva Levá, místopředsedkyně ČAR

http://literarky.cz/literatura/cteni/26548-ivana-rylova-zvolili-svobodu

Napsat komentář