Monthly Archives: Duben 2021

TELEMOST S VLADIMÍREM REMKEM

By | 12.4.2021

V rámci oslav 60. výročí prvního letu Jurije Gagarina do vesmíru se 8. dubna uskutečnila telekonference Praha – Bratislava – Moskva, kterou moderovala naše kolegyně Mgr. Anna Jevsinová, předsedkyně Mezinárodního kulturního institutu Klíč. Žáci a studenti z České a Slovenské republiky besedovali s ing. Vladimírem Remkem, prvním kosmonautem Československa, emeritním europoslancem, velvyslancem ČR v RF,… Read More »

DEN KOSMONAUTIKY 2021

By | 12.4.2021

Před šedesáti lety, 12. dubna 1961, vzlétl první člověk do vesmíru. Redakce časopisu «Русский мир.ru» přináší výběr článků publikovaných na jejich stránkách. Jsou věnovány Juriji Gagarinovi i dalším kosmonautům. Здравствуйте, уважаемые читатели. 60 лет назад, 12 апреля 1961 года, человек впервые вышел в космос. Редакция журнала «Русский мир.ru» поздравляет всех читателей с Днем космонавтики. Предлагаем… Read More »

GAGARIN – RODINA, PŘÁTELÉ A FILM

By | 8.4.2021

Jurij Alexejevič Gagarin (1934-1968) se narodil ve vesnici Klušino nedaleko od Moskvy v rodině tesaře, jako druhý nejmladší ze čtyř dětí. V roce 1957 se oženil s Valentinou Ivanovnou Gorjačevovou, pozdější lékařkou ve Hvězdném Městečku. V roce 1959 se jim narodila dcera Jelena, druhá dcera Galja se narodila v roce 1961, měsíc před Gagarinovým letem… Read More »

VIII. celorepublikový metodický a praktický seminář pro rusisty „Maslenica“

By | 7.4.2021

Seminář připravilo a provedlo Zastupitelství Rossotrudničestva v České republice ve spolupráci s Českou asociací rusistů a Česko-ruskou společností. Každoroční seminář pro učitele ruského jazyka, který se časově shoduje s oslavou Maslenice, se letos konal online. Každého dne semináře se zúčastnilo asi 70 učitelů a studentů rusistiky nejen z Prahy a dalších měst České republiky, ale… Read More »

GAGARIN A HUDBA

By | 7.4.2021

Jurij Gagarin byl člověk múzický. Měl rád hudbu, literaturu i poezii. Na střední škole v Saratově hrál v orchestru na trubku. Podle vzpomínek jeho českých kamarádů měl rád české, moravské i slovenské písničky. K jeho nejbližším přátelům patřili hudební skladatelka Alexandra Pachmutovová a její manžel básník Nikolaj Dobronravov. První kosmonaut světa znal i první písničku,… Read More »

GAGARIN A ŠVEJK VE VESMÍRU

By | 7.4.2021

Byl krásný jarní den 12. dubna 1961 a mě už bylo skoro týden šest. Z pouličních tlampačů hrála veselá a slavnostní hudba a hlasatel hlásal, že první člověk na světě vyletěl do vesmíru. Lidé na ulici se zastavovali a objímali – dojatí, nadšení a šťastní. Z té radosti vytryskla pěkně odpichová Píseň astronautovi, která začínala… Read More »