Monthly Archives: Září 2019

POZVÁNKA NA AUTOGRAMIÁDU JANY VAGNER

By | 9.9.2019

Populární ruská spisovatelka českého původu Jana Vagner zamíří do České republiky, aby čtenářům představila svůj nový detektivní psychologický román Spoluviníci. Čtenáři se s ní budou moci setkat Jana Vagner se narodila v roce 1973 v Moskvě ve dvojjazyčné rodině. Vagner je příjmení její české matky, která v 60. letech odjela studovat do Sovětského svazu. Jana… Read More »

XXV. OLOMOUCKÉ DNY RUSISTŮ

By | 8.9.2019

Již po dvacáté páté se v Olomouci konala ve dnech 5. – 6. září 2019 mezinárodní vědecká konference Olomoucké dny rusistů. Mezinárodní vědecká konference Olomoucké dny rusistů je organizována od roku 1976 katedrou slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V počátcích šlo spíše o semináře rozšiřujícího vzdělávání učitelů ruštiny středních škol. Postupně akce získala… Read More »

Slovanský hudební salon v Moskvě

By | 8.9.2019

Na hlavní scéně Festivalu České republiky v Moskvě vystoupil Jiří Klapka se svým hudebním sdružením. V programu Písně Československa s prezentací stejnojmenného zpěvníku byly zařazeny písně v češtině, slovenštině a ruštině, které publikum zpívalo spolu s interprety. Na Festivalu se vystřídala řada hudebních skupin a tanečních souborů z České republiky. Kromě Slovanského hudebního salonu např.… Read More »

Vítězové Puškinova památníku Plzeňského kraje v Rusku

By | 8.9.2019

Ve dnech 4.-11. srpna 2019 se skupina učitelů a studentů Plzeňského kraje účastnila 10.mezinárodní konference učitelů v Tatarstánu. Konference i stáž studentů se konala na Jelabužském institutu Kazaňské státní (přivolžské) univerzity (Jelabuga, Tatarstán, Rusko) http://fest.kpfu.ru. Pozvání na konferenci získala Mgr. Vlasta Klausová, vedoucí Ruského centra při ZČU v Plzni https://www.ruskecentrum.zcu.cz, které pořádá také krajské kolo festivalu ARS… Read More »