Category Archives: Nezařazené

STUDIUM V TARTU

By | 1.3.2021

Uveřejňujeme nabídku estonské kolegyně Olgy Burdakové na studium ruského jazyka. Univerzita v Tartu je považována za nejprestižnější estonskou univerzitu. Univerzita byla založena pod jménem Academia Gustaviana roku 1632 švédským králem Gustavem Adolfem II. a je po Vilenské univerzitě druhou nejstarší univerzitou v Pobaltí s bohatou historií. Mezi výrazné osobnosti tartuské univerzity patřil prof. Jurij Michajlovič… Read More »

V MOSKVĚ VYŠLA KNIHA SLOVANSKÝCH POVĚSTÍ

By | 1.3.2021

V MOSKVĚ VYŠLA KNIHA SLOVANSKÝCH POVĚSTÍ Je to již více než deset let co mi přítel doc. PhDr. Jaromír Slušný, CSc. věnoval svou knihu nazvanou Najstaršie slovenské mýty alebo Svätá kniha Slovanov. Vysokoškolský pedagog, historik a spisovatel, předseda Obce Slováků v ČR je autorem širšího záběru – od mytologie starých Řeků a Římanů až po… Read More »

MASLENICA 2021

By | 1.3.2021

MASLENICA 2021VIII. celostátní rusistická dílna pro učitele RJonline 10.–11. března 2021 Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abychom vás pozvali na VIII. celorepublikový prakticko-metodický seminář pro rusisty Maslenica, který se uskuteční online 10.–11. března 2021. Organizátory jsou Česká asociace rusistů, z. s., Česko-ruská společnost, z. s. a Ruské středisko vědy a kultury v Praze. Semináře se… Read More »

Ruská univerzita přátelství národů a projekt „Digitální přípravná fakulta“

By | 7.2.2021

Ruská univerzita přátelství národů zahájila mezinárodní vzdělávací projekt „Digitální přípravná fakulta“, který vám umožní studovat ruský jazyk kdekoli na světě. Všechny informace najdete zde: Digitální přípravná fakulta Российский университет дружбы народов запустил международный образовательный проект для подготовки школьников и студентов в любой точке мира к поступлению в университеты России. Вся информация на сайте: Цифровой подготовительный… Read More »

Prolomení blokády Petrohradu – 77. výročí

By | 2.2.2021

U příležitosti výročí prolomení blokády Petrohradu uveřejňujeme odkaz na článek, který byl v loňském roce publikován na webu Fakta a argumenty. Prolomení blokády: Dojemná reportáž z petrohradského hřbitova. Tajemství deníku Táni Savičevové.

Semináře pro ruštináře – Ruské centrum ZČU Plzeň

By | 2.2.2021

V únoru a březnu organizuje Ruské centrum v Plzni semináře a konzultace o distančním vyučování a využití ICT na hodinách ruského jazyka. Zveme k účasti vás, vaše kolegy a studenty. Semináře jsou bezplatné. Probíhají online na platformě Google Meet, v ruštině. Je nutná registrace na: https://forms.gle/pxBwbHDzXtUskw4n7. Termíny seminářů: 4.2.2021, v 11.00 – Tvorba pracovních listů… Read More »

Koncert na počest výročí narození Vladimira Vysockého

By | 28.1.2021

Pořad „Koncert na počest výročí narození V. S. Vysockého“ vznikl ve spolupráci Ruského centra při Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a studenta katedry ruského jazyka a literatury Vojtěcha Antoše a je zveřejněn na pěkně vedených facebookových stránkách Ruského centra. Koncert na počest výročí narození Vladimira Vysockého Rádi publikujeme odkaz na vysílání i další informace… Read More »

BEZPLATNÉ STUDIUM NA RUSKÝCH VYSOKÝCH ŠKOLÁCH

By | 20.1.2021

Cizinci mohou získat právo na bezplatné studium na ruských vysokých školáchi ve školním roce 2021-2022. Od 20. ledna 2021 bude pro cizince a osoby bez občanství včetně ruských krajanů, kteří žijí v zahraničí, zahájena registrace do výběru na bezplatné studium v Rusku ve školním roce 2021-2022 (dle kvóty vlády Ruské federace). Registrace probíhá na webu… Read More »

RUSKÝ DIKTÁT ON-LINE

By | 20.1.2021

Baltská federální univerzita Immanuela Kanta zve k účasti na diktátu on-line. Балтийский федеральный университет имени Иммануила Канта приглашает всех тех, кто изучает русский язык как иностранный, принять участие в Международном конкурсе «РУССКИЙ ДИКТАНТ ОНЛАЙН». К участию приглашаются иностранные студенты, которые овладели русским языком на уровне не ниже А2 – орфографическое состязание пройдет в двух категориях:… Read More »

XXI. mezinárodní folklórní tábor v Litvě

By | 20.1.2021

Vážení přátelé,uveřejňujeme pozvánku na XXI. mezinárodní folklórní tábor – letní tvůrčí škola „TRADICE“. Akce se bude konat 18. – 25. června 2021 v lázeňském městě na břehu Baltského moře, Palanga (Litva). Zveme všechny, kteří cení národní tradice, přiučit se něčemu od významných pedagogů z Litvy, Ruska, Gruzie, Běloruska, Ukrajiny, Polska. Výuka se koná podle různých… Read More »

Sborník Božena Němcová a Slovensko
(200 let od narození)

By | 19.1.2021

V létě 2020 se u příležitosti 200. výročí narození Boženy Němcové uskutečnila v Slovenském domě v Praze konference Božena Němcová a Slovensko. Publikujeme sborník, jehož základem jsou příspěvky, které zazněly na této konferenci. „Je šťastím a úspechom, že sa v tomto roku, poznamenanom pandémiou Covid-19 a opatreniami proti nej, napriek ťažkostiam predsalen podarilo uskutočniť túto… Read More »

Konec války ve fotografii a filmu

By | 14.1.2021

V květnu 2020 jsme publikovali seriál Májová vzpomínáni, věnovaný konci 2. světové války a osvobození. K tomuto seriálu patří i tyto obrazové dokumenty. Poslední velká bitva. Útok na Berlín ohlásilo deset tisíc děl. Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa. Přehlídka 7.9.1945. Unikátní záběry osvobozeného Berlína z roku 1945.

Odešla doc. PhDr. Květuše Lepilová, CSc.

By | 14.1.2021

Doc. PhDr. Květuše Lepilová, CSc., rusistka, vysokoškolská pedagožka na FF v Olomouci, v Ostravě a v Brně, 9.4.1933 – 24.12.2020 Vyrůstala v rodině sbormistra prof. Františka Lýska a hudbou byla ovlivněna celoživotně. Maturovala v Brně v roce 1951, navázala studiem sólového zpěvu a hry na klavír na Konzervatoři v Brně v roce 1953. V letech… Read More »

PŘÁNÍ DO NOVÉHO ROKU 2021

By | 2.1.2021

Milí přátelé, do nového roku 2021 Vám přejeme hodně štěstí, pohody, dobré nálady, a zejména pevné zdraví. Ať má ten nový rok stejnou náladu, jako je na této pohlednici z roku 1966. A pro radost přikládáme odkaz na milé kreslené pohádky. Мультики про Новый Год – Сборник 1 | Старые добрые советские мультики Vaši Mgr. Jiří… Read More »

Vánoční posezení u čaje on-line

By | 20.12.2020

Vážení přátelé, dovolte, abych pozvala vás a vaše studenty na mezinárodní vánoční online posezení u čaje v ruském jazyce. Mgr.Vlasta Klausová vedoucí Ruského centra ZČU Plzeň Когда? 21 декабря в 17.40, 22 декабря в 19.00Kdy? 21. prosince v 17.40, 22. prosince v 19.00 Где? Онлайн. Ссылку на Google Meet пришлю позже.Kde? Online. Odkaz na Google… Read More »