Author Archives: admin

Cizí země – Чужая земля

By | 31.3.2020

Cizí země – Чужая земля – nový filmový dokument o Československých legiích v Rusku. Včera odvysílala ČT 2 výborný dokument – rodinné svědectví o Československých legiích v Rusku v letech 1917–1920 a jejich dlouhé a strastiplné cestě do vlasti. Ing. Ivana Čílová, vnučka Mikuláše Antonína Číly, jednoho z našich významných legionářů a později generála Československé… Zobrazit více … »

FESTIVAL ARS POETICA – PUŠKINŮV PAMÁTNÍK V ROCE 2020

By | 31.3.2020

FESTIVAL ARS POETICA – PUŠKINŮV PAMÁTNÍK V ROCE 2020 Vážení přátelé, po dohodě s Organizačním štábem Festivalu ARS POETICA – PUŠKINŮV PAMÁTNÍK upřímně děkuji všem, kteří se letos podíleli na jeho přípravě a vzhledem k současné situaci ukončuji jeho 54. ročník 2019/2020. Na přání organizátorů krajských kol a zájemců z řad účastníků se na podzim… Zobrazit více … »

Zemřel akademik Vitalij Kostomarov

By | 28.3.2020

V noci z 26. na 27. března 2020 zemřel vynikající ruský lingvista, doktor filozofických věd, prezident Státního institutu ruského jazyka A.S. Puškina Vitalij Grigorjevič Kostomarov. Умер лингвист Виталий Костомаров Minulý měsíc jsme si připomněli jeho devadesátiny. Je to veliká ztráta pro rusistiku. Нам все будет очень не хватать этого незаурядного, творческого и удивительного человека. Выражаем… Zobrazit více … »

Jaroslav Vávra jubilující

By | 25.3.2020

V březnových dnech letošního roku se dožil záviděníhodného a požehnaného věku devadesáti let přední český literární vědec, vysokoškolský pedagog, překladatel a rusista PhDr. Jaroslav Vávra, CSc. Jde o jednoho z posledních veteránů poválečné generace literárněvědných rusistů, přímého pokračovatele předválečné tradice osobností jako byl B. Mathesius, A. A. Vrzal, F. Wollman, J. Jirásek a další. Jaroslav… Zobrazit více … »

PUŠKIN V KARANTÉNĚ!

By | 25.3.2020

Náš znamenitý Alexandr Sergejevič Puškin, nacházeje se v době cholery v Boldinu, se obrací k nám současníkům! * * * Позвольте, жители страны, В часы душевного мученья Поздравить вас из заточенья С великим праздником весны! Всё утрясётся, всё пройдёт, Уйдут печали и тревоги, Вновь станут гладкими дороги И сад, как прежде, зацветёт. На помощь разум… Zobrazit více … »

ZA EVOU PILAROVOU (9.8.1939-14.3.2020)

By | 17.3.2020

„Zemřela Eva Pilarová a kus mého mládí“ napsala mi kamarádka Klaudia. Nejen mládí – většinu života jsme prožili s jejími písněmi. V létě loňského roku jsem se v článku Opožděná gratulace paní Evě Pilarové vyznal z obdivu, úcty a také z radosti, že jsem se chvíli mohl „na jejím slunci hřát“. Velmi jsem si vážil… Zobrazit více … »

ZMĚNY V KONÁNÍ KRAJSKÝCH KOL FESTIVALU ARS POETICA – PUŠKINŮV PAMÁTNÍK

By | 12.3.2020

AKTUALIZOVÁNO 15.3.2020 Vážení přátelé,v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády ČR se po dohodě s organizátory mění termíny konání v těchto krajích: Hradecký a Pardubický kraj: 26.3.2020 BUDE UPŘESNĚNO – Univerzita Hradec Králové kontakt: Mgr. Miroslav Půža, PhD., miroslav.puza@uhk.cz Ústecký kraj: 1.4.2020 29.4.2020 – Divadlo Litoměřice Divadlo Lovosice  kontakt: Mgr. Jana Maksoudová, jana.maksoudova@seznam.cz Jihomoravský kraj a Kraj… Zobrazit více … »

DNY SLOVANSKÉ KULTURY – kulturní dědictví UNESCO

By | 12.3.2020

Mezinárodní festival DNY SLOVANSKÉ KULTURY představuje kulturní dědictví slovanských zemí, národů a národností a navazuje na bohatou a pestrou historii významné kulturní a společenské spolupráce. Výsledky dosavadních šesti ročníků festivalu potvrdily zájem podpořit tuto myšlenku a vytvořit prostor pro její prezentaci. Letošní ročník je zaměřen na propagaci kulturního dědictví Ruska a Bosny a Hercegoviny. Do… Zobrazit více … »

26. CELOSTÁTNÍ RUSISTICKÝ SEMINÁŘ

By | 2.3.2020

Již 26. CELOSTÁTNÍ RUSISTICKÝ SEMINÁŘ, akreditovaný MŠMT ČR jako součást dalšího vzdělávání učitelů, se uskuteční ve dnech 18. – 19. 9. 2020 v Mohelnici. 26. RUSISTICKÝ SEMINÁŘ – pozvánka a přihláška

Koncerty u příležitosti 77.výročí bitvy o Stalingrad

By | 2.3.2020

U příležitosti 77. výročí bitvy o Stalingrad se ve dnech 29. ledna až 6. února 2020 uskutečnily v Čechách a na Moravě koncerty populární volgogradské pěvkyně Natelly Imědašvili. První koncert se uskutečnil 29. ledna v křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze za účasti mimořádného a zplnomocněného velvyslance RF v ČR Alexandra Zmejevského.… Zobrazit více … »

Ohlasy rusistické tvůrčí dílny MASLENICA 2020

By | 29.2.2020

VII. celorepublikový prakticko-metodický seminář pro rusisty Maslenica proběhl 27. února 2020 v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. Organizátory byli Ruské středisko vědy a kultury v Praze, Česká asociace rusistů, z.s. a Česko-ruská společnost, z.s. * * * Na semináři přednášeli vyučující ruštiny jako cizího jazyka z Ruské federace o svých ověřených metodických postupech.… Zobrazit více … »

RUSISTICKÝ SEMINÁŘ MASLENICA 2020

By | 18.2.2020

Dovolte, abychom vás pozvali na VII. celorepublikový prakticko-metodický seminář pro rusisty – Maslenica, který se uskuteční 27. února 2020 v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. Seminář pořádá Ruské středisko vědy a kultury v Praze, Česká asociace rusistů, z. s. a Česko-ruská společnost, z. s. Semináře se zúčastní specialisté na výuku ruštiny jako cizího… Zobrazit více … »

ŘÁD PŘÁTELSTVÍ PRO VADIMA PETROVA

By | 15.2.2020

Vynikajícímu českému hudebnímu skladateli Vadimu Petrovovi bylo rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina z 26.10.2019 uděleno nejvyšší státní vyznamenání udělované cizincům – Řád přátelství. Ze zdravotních důvodů si však osobně Vadim Petrov (*1932) převzal vyznamení až na slavnosti, která se při této příležitosti uskutečnila 13. února 2020 v reprezentačních prostorách Velvyslanectví Ruské federace v ČR. Řád… Zobrazit více … »

K devadesátinám akademika V. G. KOSTOMAROVA

By | 13.2.2020

Legenda rusistiky, zakladatel Mezinárodní asociace rusistů MAPRJAL a Institutu RJ a literatury A. S. Puškina, autor více než 600 publikací, akademik Vitalij Grigorjevič Kostomarov oslavil v lednu 2020 devadesáté narozeniny. V Domě vědců Ruské akademie věd v Moskvě se 30. ledna 2020 sešlo více než dvěstě rusistů z 34 zemí světa, aby osobně blahopřáli akademiku… Zobrazit více … »

PANÍ BOŽENA TO ZAŘÍDÍ

By | 4.2.2020

K 200. výročí narození Boženy Němcové Je vetchý již, moaré vybledává,utichl houslí zvuk a vůně vyvály.Je přeludem, když se mi někdy zdává,že krásně oči dvě se za ním usmály. Jaroslav Seifert – Vějíř Boženy Němcové PANÍ BOŽENA TO ZAŘÍDÍ Dodnes s jistotou nevíme kdo byli její rodiče. Podle fantastických teorií byli z otcovství podezíráni car… Zobrazit více … »