Author Archives: admin

ZA PhDr. JANOU VACKOVOU

By | 17.9.2021

Se smutkem si dovolujeme oznámit, že nás dne 15. září 2021 ve věku 87 let opustila naše milá kamarádka, kolegyně, novinářka a rusistka PhDr. Jana Vacková, dlouholetá ředitelka pražské jazykové školy a autorka učebnic ruštiny. Rozloučení se uskuteční ve středu 22. září 2021 ve 12:50 v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech. Mgr. Jiří… Read More »

RUSISTICKÝ WORKSHOP NA KARLOVĚ UNIVERZITĚ

By | 10.9.2021

Vážené kolegyně, vážení kolegové, uveřejňujeme další možnost vzdělávání – pozvánku naší milé kolegyně Mgr. Kateryny Zubkovské, která nyní působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jiří Klapka Jazykové centrum FF UK by vás rádo pozvalo na workshop, věnovaný praktickému využití inovativních metod ve výuce ruštiny. Workshop, určený zejména učitelům ruštiny na ZŠ a SŠ, se uskuteční:… Read More »

FÓRUM ČESKO-RUSKÉ VZTAHY S RUDOLFEM JINDRÁKEM

By | 6.9.2021

Diskusní fórum s ředitelem zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfem Jindrákem Česko-ruské vztahy se uskutečnilo 2. září 2021 ve Slovenském domě v Praze. Setkání zahájil předseda světového sdružení Slováků žijících v zahraničí a ředitel Slovenského domu v Praze Mgr. Vladimír Skalský a úvodem řekl, že se jedná o další akci z cyklu setkání s diplomaty. První… Read More »

VZPOMÍNÁNÍ S ĽUBOMÍREM FELDEKEM – III

By | 30.8.2021

ZAKÁZANÁ RUSKÁ POEZIE V roce 2010 vydali v nakladatelství Columbus Ľubomír Feldek a výtvarník Miroslav Cipár knihu Zlatá svadba (Zlatá svatba), která představuje průřez dílem, který za uplynulých padesát let společně vytvořili. Kniha obsahuje ukázky ze známých a úspěšných knih, které postupně vycházely od padesátých let. V popisku se uvádí, že tam je „Hra pre… Read More »

VZPOMÍNÁNÍ S ĽUBOMÍREM FELDEKEM – II

By | 30.8.2021

PŘEKLADY RUSKÝCH AUTORŮ Básník znamenitě přeložil do slovenštiny dílo Puškina, Jesenina, Jevtušenka, Majakovského, Maršaka, Vozněsenského, Vysockého. V nakladatelství Perfekt vyšel letos výběr z veršů Alexandra Sergejeviče podle nazvaný podle jedné z básní Daj, Bože, nech sa nezbláznim. Obsahuje mimo jiné i báseň sedmnáctiletého Puškina Priateľom (Přátelům). Vytušíte z ní, kde vzal Gogol ten svůj smích… Read More »

VZPOMÍNÁNÍ S ĽUBOMÍREM FELDEKEM – l

By | 26.8.2021

VZPOMÍNÁNÍ S ĽUBOMÍREM FELDEKEM – l Jedna z nejvýraznějších osobností československé kultury, můj nejoblíbenější slovenský básník, prozaik, dramatik píšící slovensky i česky Ľubomír Feldek (9.10.1936), ostatně podívejte se do slovenské wikipedie https://sk.wikipedia.org/wiki/Ľubomír_Feldek. Je tam toho více než ve wikipedii české. Jsou tam uvedeny Feldekovy překlady z angličtiny a francouzštiny, ale ani slovo o překladech z… Read More »

NOVÁ PUBLIKACE „ČEŠI NA STŘEDNÍM URALU“

By | 24.8.2021

NOVÁ PUBLIKACE „ČEŠI NA STŘEDNÍM URALU“ Nedávno vyšla nová historiografická publikace „Чехи на среднем Урале“ 1) uralského autora Nikolaje Dmitrijeva, který dlouhá léta působil jako vedoucí katedry historie Ruska na Uralské federální universitě v Jekatěrinburgu. Vedle bohaté pedagogické činnosti se též zabývá tématem Občanské války v Rusku, vydávaje populárně-naučné sborníky «Белая армия – Белое дело», kde mapuje… Read More »

INFORMACE O VÍZECH DO RUSKA

By | 18.8.2021

Rusko-česká smíšená obchodní komora informuje na svých stránkách, že od 09.08.2021 přijímá žádosti o veškeré kategorie víz. Níže uvádíme nové podmínky pro podání žádosti o turistická víza a obchodní / humanitární / studijní víza, vydaná na základě přímých pozvaní firem / organizací: – Žádat o turistické vízum mohou jen občané ČR nebo osoby s povolením… Read More »

NA NÁVŠTĚVĚ U NESTORA ČESKÉ RUSISTIKY

By | 6.8.2021

Devadesáté narozeniny našeho předního znalce ruské poezie 20. století, PhDr. Jaroslava Vávry, CSc. (*21.3.1930) jsme si připomněli na stránkách časopisu Novaja rusistika i na našich stránkách článkem Jaroslav Vávra jubilující. Kvůli covidovým opatřením jsme mu však mohli osobně blahopřát až o půl roku později. Letos to ze stejných důvodů dopadlo podobně. Autoři článku putovali za dr.… Read More »

POHÁDKÁŘ MIKŠÍČEK V DOBRÉ SPOLEČNOSTI PROMLUVIL RUSKY

By | 27.7.2021

Moravský pohádkář Matěj Mikšíček (1815-1892) se učil rusky v Brně, v dobré vlastenecké společnosti, kterou navštěvovala i tehdy dvaadvacetiletá Veronika Vrbíková (Anna Veronika Werbichova), přítelkyně Boženy Němcové. Ta jí v dopise v prosinci 1851 domlouvala: „Píšeš, že snad nebudeš se moci dlouho učit rusky kvůli pomluvě světa, že jsi sama mezi tolika pány; já bych… Read More »

ČESKOSLOVENSKO – SOVĚTSKÉ VZTAHY 1918 – 1948

By | 24.7.2021

Prezentace dlouho očekávané knihy uznávaného historika PhDr. Emila Voráčka, DrSc. a jeho spolupracovníků se uskutečnila 29. června 2021 ve Slovenském domě v Praze. Akce byla pojata jako Debata o československo-sovětských vztazích v letech 1918 – 1948 a jejím hlavním pořadatelem byla Nadace Železná opona. Prolog tvořila montáž českých a ruských dobových písní v podání hudebního historika Mgr.… Read More »

SLOVANSKÉ MÝTY, BÁJE A POEZIE

By | 23.7.2021

O ruském vydání knihy Nejstarší slovanské mýty a báje doc. Jaromíra Slušného jsme informovali na našich stránkách již v březnu letošního roku. Kniha v překladu Galiny Lifšic-Artěmjevové se velmi dobře prodává a tak když jsme jí 26. května 2021 prezentovali ve Slovenském domě v Praze, byla již téměř vyprodaná. O milé akci s verši a… Read More »

ODEŠEL PROFESOR MIROSLAV ZAHRÁDKA

By | 15.7.2021

Až dnes jsem se z časopisu Новая Русистика 1/21 dozvěděl, že necelé dva týdny po svých devadesátinách, 25. května 2021, zemřel po dlouhé nemoci prof. PhDr. Miroslav Zahrádka, DrSc., český rusista mezinárodní pověsti, s jehož jménem jsou spjaty desítky let československé rusistiky a přijímání ruské literatury u nás. Za svou činnost obdržel v roce 2001… Read More »